- Karamürsel Haber Sitesi | Güncel Gelişmeler | Sondakika Haberler |Trendler | Gündeme Dair -->

                                        Çölü Yeşerten Ülke İsrail
  Topraklarının sadece %20 si tarıma elverişli olan İsrail yıllık yarım milyar dolarlık Amerika ve Avrupa ya tarım ürünü ihraç ediyor. Peki bunu çölde nasıl yapıyor?
  İsrail bu başarıyı elde etmek için tabi ki bilimi ve teknolojiyi kullanıyor ve Hollanda'nın yaptığı gibi tarımsal kooperatifler aracılığıla üretim yapıp pazarlıyor.
  İsrail de bu kooperatiflere "moshav" adı veriliyor. Fotoğrafta görmüş olduğunuz köy bir moshav ve bu köyde 962 kişi yaşıyor. Moshavlar seçilmiş bir komite tarafından yönetiliyor ve köyde yaşayan halktan vergiler alarak projelerini sürdürüyor.
  Bir de "kibbutz" denilen oluşumlar var.  Kibbutzlar İsrailin kurulduğu dönemlerden bu yana faaliyet gösteren, toprağı verimlileştirmek için  ülkenin her bir yanına kurulan komunist düzende işleyişini sürdüren yerleşim birimleri buralar.
  Bu birimlerde işlenilen tarlalar eşit büyüklükte ve devlete ait.
Moshav ve kibbutzları ben biyolji dersinde gördüğümüz hücrelere benzettim çünkü israil devletinin ayakta kalmasını sağlayan yapı taşları bu oluşumlar.
  Üstelik tek görevleri tarımsal üretim yapmak değil. Buralar israilin her türlü teknolojik faaliyetinin yürütüldüğü yerler ve halkın sadece %4 ü bu oluşumlarda yaşıyor.
  Benzettiğim bir şey daha var ve o da bizimle alakalı. Bu oluşumlar Atatürk'ün çizdiği cumhuriyet köyüne çok benzemekte.
Bizim yapmamız gerekeni yine elin oğlu yapmış  yorumu size bırakıyorum...

kaynak: Şalom Gazetesi, Hürriyet Gazetesi

Hiç yorum yok

DÜŞÜNCELERİN NELER YORUM YAZARMISIN ?

Blogger tarafından desteklenmektedir.