- Karamürsel Haber Sitesi | Güncel Gelişmeler | Sondakika Haberler |Trendler | Gündeme Dair -->

                                      Dünyanın Çiftçisi Hollanda
   Hollanda denince aklıma ilk gelen şey tarım! Dünyanın en büyük ikinci tarımsal ürün ihracatçısı. Peki nasıl bir yol izledi de avuç içi kadar toprak parçasında tarım da bu kadar ileri gitti bu Hollanda?
  Hollandanın yüzölçümü 41.543  km2,  Konya nın yüzölçümü ise 38.873 km2 yani Konya dan sadece 2700 km2 daha büyük bir ülke. Üstelik topraklarının %20 sini denizi doldurarak elde etti.
  Hollanda 2016 yılında 85 milyar euro, Türkiye ise sadece 17.1 milyar euro ihracat yaptı. Yani Türkiye nin  tam 5 katı. Ayrıca bu rakama Hollanda nın 9 milyar euroluk tarım makinası ihracatı dahil değil.
   Hollanda bu seviyeye gelebilmek için 1870 lerden bu yana çok basit bir sistem kullandı ve kullanmayada devam ediyor. Bu sistem bizim de uygulamak istediğimiz fakat uygulayamadığımız bir sistem. Tarımsal Kooperatifçilik!!
  Çiftçi, kooperatif ve üniversite el ele verip tarımda dünyanın zirvesine oturdu.
  Peki bu sistem nasıl işliyor?
  Kooperatife kayıtlı olan arazi sahipleri o yılki üretim planları doğrultusunda ne yetiştirmesi gerekti konusunda yönlendiriliyor. Ardından kooperatifin yönlendirmesiyle mühendisler çiftçiye ürünün yetiştirilmesi aşamasın da tarlayı nasıl işlemesi gerektiğinden sulamaya, ilaçlamadan, nasıl hasat etmesi gerektiğine kadar çiftçiyle birlikte çalışıyor ve çiftçi bu planın dışına çıkamıyor.
   Hasat edilen tarım ürünü depoya taşındıktan sonra yeminli eksperler gelip ürünün fiyatını belirliyor. Bu fiyata ne ürün sahibi ne de alıcı müdahale edebiliyor. Daha sonra çiftçinin izni ile kooperatif  açık arttırma usulü ürün satışını yapıyor. Elde edilen paradan kooperatif, çıkardığı  faturadan kendi payını alıp kalan parayı çiftçiye teslim ediyor. Yani her şey bi düzen içinde işliyor.
   Tabi böyle oluncada başarı kaçınılmaz oluyor. Burda en önemli olan unsur üniversitelerin desteği. Adamlar bilimle tarımı birleştirmiş avuç içi kadar toprak parçasında dünyanın karnını doyuruyor.
  Ayrıca Hollanda da portakal yetişmiyor malesef, bir daha ki sefere protesto edecekseniz hoshtain ırkı inekleri kesin de en azından mesaj yerini bulsun...


 

Hiç yorum yok

DÜŞÜNCELERİN NELER YORUM YAZARMISIN ?

Blogger tarafından desteklenmektedir.