Sağlık Yaşam İçin Bol Süt İçin - Karamürsel Haber Sitesi | Güncel Gelişmeler | Sondakika Haberler |Trendler | Gündeme Dair -->

Sağlık Yaşam İçin Bol Süt İçin

RQg0Wd


Süt her yaşta tüketilmesi gereken maddelerden biridir. Bebeklerin, yaşlıların ve anne adaylarının süte gereksinimi fazladır. Süt anne adaylarının dişlerini korur, doğacak çocuğun dişlerinin normal gelişmesini sağlar.
Günde içilen yarım litre süt bedenin gereksinimlerini karşılar. Menopoz döneminden sonra ilerde kadınlarda görülebilen kemik yıkımlarına karşı süt çok iyi bir koruyucudur. Sütün değerli bir besin olmasında en önemli faktör, protein ve kalsiyum bakımından zengin oluşudur. Ne var ki süt demirden yoksundur. Pek çok insan  süte karşı alerjik belirtiler gösterir. Kimisi de sütü bir türlü sindiremez. Okul çağında sütlü beslenen çocuklarda demir eksikliği, kansızlık görülmektedir. Kimilerine göre süt demirden yoksun olduğu için değil, proteinetkisiyle demiri attığı için zararlıdır.


Süt Nasıl İçilmeli: Çocuklar sütü kaymağı ile içmelidirler.Yaşlılar özellikle kalp ve damar hastalığı olanlar ise kaymağını ayırmalıdır. Süte kahve veya kakao katıldığında karaciğeri yorduğu bilinmektedir. 


Bazı kişilerde süt bronşlarda ve burunda akıntıya,nezleye, boğaz bezlerinin şişmesine, bağırsak bozukluklarına, eklem iltihaplarına ve romatizmanın alevlenmesine neden olabiliyor.

Hiç yorum yok

DÜŞÜNCELERİN NELER YORUM YAZARMISIN ?

Blogger tarafından desteklenmektedir.