EVDE DOĞAYA ÖZLEM | EKOLOJİK BAKIŞ ACISI - Karamürsel Haber Sitesi | Güncel Gelişmeler | Sondakika Haberler |Trendler | Gündeme Dair -->

EVDE DOĞAYA ÖZLEM | EKOLOJİK BAKIŞ ACISI

Kasımın tadını çıkarabileceğiniz 10 güzel doğa harikası

Doğada hicbir Varlık Tek Başına DEĞİLDİR, onu canlının etkilediği, etkilenmekte Olduğu Bir çevresi Vardır. Doğa bilimleri, muayyen bir alanda bulunan canlılarla çevrelerinin karşılıklı ilişkilerine ve bunların başlamış olan haline “ekosistem” adını veriyor.
Canlıların hem birbirleri arasında hem de yaşadıkları çevreyle ilişkilerini inceleyen bilim dalına “ekoloji” deniyor.
Bu kavramlar üzerine düşünmek canlıların ilişkilerine, yaşadığımız bölgeye, beslenmemize, tüketim faaliyetlerimize bakarken bizlere bir görüş açısı içerir.
Karmaşık ve iç içe geçmiş sistemler dünyasında hayatımızın birden çok değiştiği, evde yeni rutinler oluşturduğunu, alışkanlıklarımızı dönüştürmeye çalıştığımız bir yalıtım içindirinden geçiyoruz.


Ekolojik perspektif bize , sistemde herhangi bir bileşende meydana gelen değişimin şarj edilmesi için gerekli ya da endirekt yollardan etkilediğini ve bunlardan bağımsız düşünülemeyeceğini söylüyor.
Yaşamış oldugumuz bu salgın Sürecinde ekosistemlerin Temel ilkelerinden biri Olan
“Her şey birbiriyle bağlantılıdır” ilkesini yaşayarak pek çok değişik Alanda görüyor, deneyimliyoruz.
-Bulunduğumuz yerden Oldukca Oldukca uzak Bir Yerde insanın yaban hayata Olan tesirinin çarpıcı sonuçları 3 ay ilkin haberlere düşerken şimdi nerede ISE bütün, dünya kendini bu Gündemin Ortasında BULDU.
-Korku ve endişeyle stoklar azaldı, üretim yavaşlayınca sevkiyat sekteye uğradı. Belki gün geldi temel bir ihtiyaca ulaşamaz olduk. Adil paylaşımın önemini hatırladık.
-İnsanlar evinde sosyal izolasyon bölümüneine girdi. Taşıt sayısı azaldı, trafik rahatladı. Ve hava şurada şu anda pak paketleri gelmeye başladı.

Balkon papatyalarındaki
örüntü ve düzen
-Bazen parkta oynayan kuzulara güldük, bazen kanalda yüzen yunuslara. Ormanlarda neler oluyordur kimbilir dedik, girişler yasaklanınca.
Karşılaştığımız bu beklenmedik Süreç, Yaptığımız planlar, kurduğumuz Sistemlerin, politikaların ansızın nasıl da boşa çıkabileceğini gösterdi.
Doğa; aslolan yaşayan sistemlerin, canlılığın, dengenin, döngüülerin bulunduğuyla kendini hatırlattı.
Her şeyin direkt ya da endirekt bir şekilde birbirine bağlı olduğu bu eşsiz düzenin parçasıyız.


Ormanların tahribatı, Biyolojik çeşitliliğin azalması, karbon salınımının artışı, Artan tüketim Faaliyetleri, Ihtiyaç Fazlası Meydana GETİRİLEN Üretimler ... Daha da fazlasının sayılabileceği, dünyanın eşiklerini aştığımızı gösteren bu Faaliyetler bizlere duyduğumuzda büyük, ezberden cümleler Olarak görünebilir.
Ancak Kendi biricik yaşamlarımızda dahi Yaptığımız değişikliklerin çarpan tesirinin artmasıyla yeryüzüne gökyüzüne Olan ettik etkisini Günden güne seyrediyoruz. İşin umutlu yanı, yeni dayanışma ağları örüyoruz, kendi yiyeceğimizi yetiştirmenin yollarını araştırıyoruz, tüketimlerimizde ihtiyaç ve dilekayrımını gözetiyoruz.

Ekolojik sistemler fark edebileceğimiz, doğayla bağlantımızı güçlendireceğimiz pek çok değişikler mevcut. Baharın gelmesiyle yeryüzünün bizlere sunmuş olduğu armağanları görmek elimizde.
Penceremizden tüm bu hediyeleri fark edebileceğimiz bir dönem. Ekoloji Çemberi ile Birlikte hazırlamış oldugumuz Ekoloji Takvimi'ni * takip edebiliriz. Zira şu günler, kırlangıç ​​ve leylek fırtınalarını gösteriyor. Öte yandan Yandan tohumlar toprakla buluşuyor, güneşi bulanfilizleniyor. Gökyüzünde bir bulutlar toplanıyor, rüzgarlar uğulduyor, güneş açıyor, ağaçlar yeşeriyor. Bulunduğunu bölgeye, coğrafyaya göre binbir farklı resimle görüyoruz bölgünü. Doğanın döngülerini izleyerek, takip ederek Kendi yaşamımızı da onu gözeterek planlamaya çabalarsak ettik bu Süreç bittiğinde bunu sürdürmenin yollarini ararsak insanlık ettik tabiat Arasındaki barışı güçlendirebiliriz diye umuyorum.


Tüm bunlari sağlıkla birimizin onu, emin Bir yuvada günlerini geçirebildiği hayaliyle yazıyorum, ancak biliyorum ki öyleki degil. Hala temel kullanıma ulaşacak durumda olmayan, evinde güvenlibir halde kalamayan, şiddete uğrayan veya sağlık imkanlarından yararlanamayan bireylerin varlığının hüznünü içimde taşıyorum.
Birbirini gözeten, eşdeğerli olanlar besleyen, ihtiyaçına yönelik yardımcı veren, koruyan, adil paylaşan bir değerlendirme özlemi hep içimde.

Hiç yorum yok

DÜŞÜNCELERİN NELER YORUM YAZARMISIN ?

Blogger tarafından desteklenmektedir.